您现在的位置: 新语文 >> 初中英语教案 >> 七年级英语 >> 资源正文
初一英语(下册)教案集粹五十
        ★★★★★
【字体:
初一英语(下册)教案集粹五十
作者:佚名    资源来源:网络    点击数:    更新时间:2005-7-31

JECF Book 1 Unit29 Lesson 114

一、教学目标和要求

sell, how much, cheap, expensive, tomato, onion, carrot, Is that all?

How much is the rice?   How much are the apples?  I’d like… …

如何用英语进行购物。

二、教学重点

How much is the rice? How much are the apples? I’d like…如何用英语进行购物。

三、教学难点

How much is the rice? How much are the apples? I’d like…如何用英语进行购物。

四、教学方法

1.创设情景,利用对话、表演等方式巩固How much is the rice?   How much are the apples?  I’d like… …等句型。

2.利用食品价格的调查以及物品的演示来激发学生的学习兴趣。

3.用任务型教学的手段来巩固课堂教学。

五、教具

实物、录音机等

六、教学过程

Step1热身复习,导入新课

1. Warm up. Play a memory game. Ask the students to say like this.

A: We are going shopping and we want to buy some apples.

B: We are going shopping and we want to buy some apples and oranges.

C: We are going shopping and we want to buy some apples, oranges and bread.

2. Show the whole class some pictures of food or drink. Then ask the students to practise like this.         What is this?    It is bread.

(以此对话复习第113课中复习和学习的有关食物、饮料的名称,同时教授tomato, onion, carrot等新的词汇。)

Step2 师生互动,逐步深入

SB Part 1 处理

1. Look at the picture in Part 1 of this lesson. Ask the students to say like this.

This is rice. It is ten yuan a bag. They are apples. They are ten yuan a kilo.

2. Give the whole class some time to say them like that and then invite some students to say it in front of the whole class.

SB Part 2对话处理

1. Make the students practise like this.

  A: How much is the bread?      B: It is ten yuan a kilo.

  A: Oh, it is cheap / expensive.

  A: How much are the apples?     B: They are five yuan a kilo.

  A: Oh, they are cheap / expensive.

  2. Ask the whole class to look at Part 2 of this lesson and make dialogues.

SB Part 3对话处理

  1. Give the whole class some minutes and ask them to make dialogues.

  2. Ask some students to act the dialogues out in front of the whole class.

  3. Make the whole class understand the dialogues.

    Is that all?    I would like … …

Step3 巩固拓展,达标反馈

1. Act out the dialogues in front of the whole class.

    Tell the whole class that if this is not a classroom, this is a shop, you and your classmates are shopping assistants and customers. Ask them to make a dialogue which happens in the shop. Then ask some groups of the students to act them out.

                                2. Make an interview. Ask the students to work in groups and finish this form.                             A  Shopping   List

Names

Price

cheap

expensive

Rice

 

 

 

Bread

 

 

 

Milk

 

 

 

Fish

 

 

 

apples

 

 

 

eggs

 

 

 

They can ask and answer like this.

  A: How much is the bread?      B: It is ten yuan a kilo.

  A: Is it cheap?                B: No, it isn’t. It is expensive.

3. Work in class. Finish some exercises about this lesson.

用括号中所给单词的适当形式填空。

(1) There aren’t _____ (some) apples on the tree.  

(2) How many ____(woman) are there in the factory?

(3) Can you help me _____(look) after my baby?

(4) How much are these ______ (tomato)?  I want to buy three_____ (kilo).

(5) Her mother usually does some ______(clean)on Saturdays.

(参考答案:1.any   2. women   3. look   4. tomatoes, kilos   5. cleaning)

(该题改编自励耘精品系列丛书初一《课时导航》(下)P82第2大题)

Step 4 布置作业,课外拓展

         Finish the exercises in the workbook of Lesson 114

板书设计                  Lesson 114

A: How much is the bread?   B: It is ten yuan a kilo   .  A: Oh, it is cheap / expensive.

A: How much are the apples? B: They are five yuan a kilo. A: they are cheap / expensive

相关练习请参见励耘精品系列丛书初一《课时导航》(下)P82——浙江文艺出版社

3A Disk网络硬盘